Instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe

Instalacje grzewcze i sanitarne

Nasza firma wykonuje pełen zakres prac instalacyjnych związanych z techniką grzewczą i sanitarną.

Wykonujemy zarówno prace w nowo powstałych budynkach jak i modernizacje istniejących instalacji.

  • Kotłownie gazowe.
  • Kotłownie na paliwo stałe.
  • Instalacje ogrzewania grzejnikowego.
  • Instalacje ogrzewania podłogowego.
  • Instalacje sanitarne.
  • Instalacje gazu.

Zapraszamy do kontaktu w celu sporządzenia dla Państwa doboru i oferty. 

 

 

Oferta i dobór urządzeń

Jeśli planujecie Państwo budowę nowej instalacji lub remont istniejącej zapraszamy do kontaktu.

Wykonanie instalacji w domu to całościowy proces, do którego przykładamy się z największą starannością.

  • Dobór – poznanie potrzeb klienta to podstawa by zaproponowane rozwiązania spełniały oczekiwania klienta. To etap bardzo ważny i istotny dla powodzenia całego przedsięwzięcia
  • Wycena- przed przystąpienie do prac nasi Klienci poznają wszelkie koszty związane z wykonaniem prac. Kalkulujemy zarówno koszt robocizny jak i koszt materiałów i urządzeń. Preferujemy rozwiązania, które znamy i ufamy im. Proponujemy produkty sprawdzone na budowie, które świetnie sprawdzają się przez lata eksploatacji.
  • Umowa / zlecenie– po zaakceptowaniu wyceny spisujemy umowę lub zlecenie tak by klienci czuli się bezpiecznie. Zawieramy na piśmie wszelkie istotne informacjie w tym warunki gwarancji
  • Wykonanie i odbiór- Wszelkie prace wykonujemy zgodnie z naszą wieloletnią wiedza, wytycznymi producenta i przepisami. Podczas prac dokonujemy odbiorów częściowych tych elementów, które ulegają zakryciu. Po zakończeniu całości dokonywany jest rozróch instalacji oraz odbiór końcowy.
  • Gwarancja  – Na wykonane przez nas prace udzielamy pisemnej gwarancji na 3 i 5 lat w zależności od rodzaju prac i wybranych przez klienta technologii . Nasza firma jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej co dodatkowo wzmacnia bezpieczeństwo naszych klientów.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym portfolio wykonanych prac. Nasze realizacje 

Czy można ogrzewanie grzejnikowe łączyć z podłogowym?

Tak, można. Jest kilka dostępnych wariantów takiego połączenia:

  1. W całym domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, natomiast grzejniki stanowią tylko jego uzupełnienie. Przykładowo niewielki grzejnik (tzw. ręcznikowiec) możemy zamontować w łazience. W takim układzie zarówno w podłogówce, jak i w grzejnikach utrzymywana jest niska temperatura.

  2. Instalacja grzejnikowa jest praktycznie w całym domu, natomiast ogrzewanie podłogowe biegnie tylko w kilku niewielkich pomieszczeniach. W takim przypadku konieczny jest zawór RTL, umożliwiający wpięcie pętli podłogówki do instalacji grzejnikowej, czyli wysokotemperaturowej. Ten wariant możemy zastosować np. w korytarzu, kuchni bądź łazience.

  3. Podobny udział ogrzewania podłogowego i grzejnikowego w domu. W takiej sytuacji konieczne jest zaprojektowanie i zamontowanie dwóch oddzielonych instalacji o różnych parametrach.

Czy zalecany jest montaż podłogówki w garażu?

Brak jest przeciwwskazań. Podłogówka w garażu to komfort przede wszystkim w okresie zimowym, gdy udręką jest poranne uruchamianie samochodu. Pamiętajmy jednak o zapewnieniu w tej strefie temperatury niższej niż w pozostałych częściach domu (np.10-12oC).

Argumentem przeciw montowaniu ogrzewania podłogowego w garażu może być ryzyko korozji samochodu. W sytuacji, gdy pojazd pokryty śniegiem (oraz często solą), wjeżdża do ciepłego garażu, całość zaczyna się roztapiać, a sól osiadać na karoserii. Jednak co do słuszności tego argumentu zdania się podzielone.

Czy zalecany jest montaż podłogówki w sypialni?

Jak najbardziej tak. Ogrzewanie podłogowe nie powoduje unoszenia się kurzu, tworząc tym samym przyjemny mikroklimat wewnątrz sypialni. Optymalną temperaturą podczas snu jest 18oC, dlatego warto obniżyć temperaturę na termostacie odpowiednio wcześniej.

Co to jest dylatacja?

Dylatacja to szczelina pomiędzy ścianą pomieszczenia a warstwą wylewki. Tworzona jest ona umyślnie, aby zapobiec powstawaniu pęknięć na ścianie i podłodze w wyniku tzw. rozszerzalności cieplnej. Beton ma tendencję do zwiększania swojej objętości pod wpływem temperatury, dlatego pozostawiona przestrzeń tworzy swoistą barierę zabezpieczającą. Dla dodatkowej ochrony i amortyzacji stosowane są również taśmy brzegowe.

Jaka jest funkcja naczynia wzbiorczego?

Pełni funkcję zabezpieczająca instalację ogrzewania przez nadmiernym wzrostem ciśnienia. Woda pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa swoją objętość, zwiększając jednocześnie ciśnienie w rurach. Aby zapobiec uszkodzeniu instalacji stosuje się naczynia wzbiorcze, które przyjmują nadmiar wody.

Czy ogrzewanie grzejnikowe jest droższe od podłogowego?

Sam montaż ogrzewania grzejnikowego jest tańszy od ogrzewania podłogowego wodnego, m.in. dzięki mniejszej liczbie elementów składowych. Jednak późniejsza eksploatacja jest około 20-30% droższa w skali roku od podłogówki. Ma to związek zarówno z temperaturą wody płynącej w instalacji (jest to instalacja wysokotemperaturowa) jak i sposobem rozchodzenia ciepła, który jest nieefektywny. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje mniejszej temperatury zasilania, a ciepło przekazywane jest powierzchnią całej podłogi, co czyni je bardziej ekonomicznym i opłacalnym rozwiązaniem.

Jaką podłogę docelową stosujemy przy ogrzewaniu podłogowym?

Wydajność instalacji ogrzewania podłogowego silnie zależy od rodzaju podłogi docelowej. Kluczowy jest tutaj współczynnik przewodzenia ciepła danego materiału, który decyduje, jak dużo ciepła zostanie przekazane z instalacji pod posadzką do pomieszczenia.

Najlepszym materiałem pod względem przewodzenia są płytki kamienne/gres. Ich współczynnik przewodzenia jest na tyle wysoki, że z powodzeniem możemy pokryć całą podłogę właśnie tym materiałem.

Jeżeli płytki lub gres nie wpasowują się w naszą wizję aranżacji pomieszczenia, alternatywnym rozwiązaniem są panele podłogowe. Kluczowe jest tutaj, aby producent paneli zaznaczył, że produkt jest dedykowany do ogrzewania podłogowego.

Rozwiązaniem rzadziej stosowanym, lecz również możliwym jest wykładzina. Podobnie jak w przypadku paneli, należy zwrócić uwagę czy dany produkt może być wykorzystany przy ogrzewaniu podłogowym. Wykładziny lub dywany o gęstym, grubym włosiu będą miały tendencję do hamowania przepływu powietrza, dlatego raczej nie są polecane.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj wylewki, jaki zastosujemy na ogrzewanie podłogowe. Inwestorzy bardzo często wahają się pomiędzy dwoma rozwiązaniami: jastrych oraz anhydryt. Wylewka anhydrytowa jest szczególnie polecana w przypadku ogrzewania podłogowego z uwagi na jej właściwości:

  • Płynna konsystencja pozwalająca na 100% otulenie rury przez wylewkę,

  • Brak porów w wylewce blokujących przepływ powietrza, co jest obserwowane w przypadku jastrychu. Dzięki temu ciepło jest znacznie szybciej przekazywane do pomieszczenia,

  • Bardzo mała rozszerzalność cieplna, co pozwala na zastosowanie mniejszej ilości dylatacji.

Rodzaj zastosowanej wylewki zdecydowanie wpływa na wydajność ogrzewania podłogowego

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Zdecydowanie tak! Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń, ale również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście kluczowy jest tutaj odpowiedni dobór parametrów oraz prawidłowy montaż całego systemu.

Idealny rozkład temperatury

Podłogówka to przede wszystkim korzystny rozkład temperatury. Człowiek czuje się najlepiej, gdy temperatura w okolicy głowy jest nieco niższa niż temperatura przy stopach. Tak właśnie działa podłogówka, gdzie temperatura stopniowo maleje wraz z wysokością. Dodatkowo ciepło oddawane jest równomiernie powierzchnią całej podłogi, w przeciwieństwie do grzejników, które działają punktowo.

Dla alergików

Podłogówka to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie. Ciepło oddawane jest poprzez promieniowanie nie powodując tym samym unoszenia się kurzu. W przypadku kaloryferów działających na zasadzie konwekcji, powietrze jest w nieustannym ruchu. Ciągła cyrkulacja powietrza unosi kurz oraz roztocza w całym pomieszczeniu.

Dla dzieci

Ogrzewanie podłogowe pozwala na beztroską oraz bezpieczną zabawę dzieci bezpośrednio na podłodze. Nie zachodzi tutaj ryzyko zaziębienia się związanego z przebywaniem na zimnej posadzce tak jak w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Ciepła podłoga ma również bardzo pozytywny wpływ na raczkujące dzieci oraz rozwój ich układu ruchu.

Zdecydowanie nieprawdziwe są opnie o negatywnym wpływie podłogówki na układ krążenia. Odpowiednio dobrane i wyregulowane ogrzewanie podłogowe, oddaje ciepło systematycznie, nie powodując gwałtownych uderzeń gorąca od strony podłogi.

Nie wysusza powietrza

Tradycyjne grzejniki muszą zostać rozgrzane do wysokiej temperatury, aby móc efektywnie ogrzać pomieszczenie. Taki proces powoduje nadmierne wysuszanie powietrza wewnętrznego oraz znaczne pogorszenie mikroklimatu. Ogrzewanie podłogowe jako instalacja niskotemperaturowa działa na znacznie niższych parametrach, dlatego optymalna wilgoć powietrza zostaje zachowana.

Kotłownia węglowa, gazowa czy pompa ciepła?

Ogrzewanie węglem oraz gazem to dwie najpopularniejsze metody dostarczania ciepła do pomieszczeń. Głównymi kryteriami, którymi kierujemy się, dokonując wyboru jest wygoda użytkowania oraz koszty eksploatacji instalacji.

Kotłownia węglowa

Węgiel to zdecydowanie najtańsze z paliw dostępnych na rynku. Wersja kotłowni opalanej tym surowcem jest często wybierana, gdy inwestor poszukuje oszczędności lub jeśli działka nie posiada przyłącza gazu. Kocioł węglowy musi znajdować się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu (np. w piwnicy) z uwzględnieniem miejsca na przechowywanie opału. Główną wadą tego rozwiązania jest konieczność obsługi kotła, czyli m.in. stałe dodawanie węgla oraz usuwanie popiołu. Zakres prac jakie musimy wykonywać ściśle zależy od rodzaju pieca.

Kotłownia gazowa

Zdecydowaną zaletą kotłowni gazowej jest brak konieczności obsługi pieca. Jest to technologia czysta, niegenerująca uciążliwych odpadów. Dodatkowo urządzenie może być zlokalizowane w każdej części domu, w której nie przebywają na stałe ludzie. Eliminuje to konieczność budowy specjalnego pomieszczenia technicznego w piwnicy domu oraz miejsca na składowanie opału. Instalacja może być zasilania z sieci gazowej (wymagane przyłącze) lub gazem zmagazynowanym w specjalnym zbiorniku.

Wadą tego rozwiązania są na pewno koszty eksploatacji – cena gazu jest znacznie wyższa od ceny węgla.

Pompa ciepła

Alternatywnym rozwiązaniem zyskującym na popularności jest pompa ciepła (powietrzna lub gruntowa). Do najważniejszych zalet instalacji należy brak konieczności obsługi, czysta eksploatacja oraz znacznie niższe rachunki za ogrzewanie w porównanie do tradycyjnych kotłowni. Wadą natomiast jest dość wysoki koszt zakupu samej pompy (oraz montażu w przypadku pompy gruntowej), który jednak szybko zwróci się w trakcie użytkowania instalacji. Pompa ciepła idealnie sprawdzi się w przypadku działek nieposiadających przyłącza gazu.

Ogólnie rzecz biorąc, pompa ciepła powinna być rozpatrywana jako długofalowa inwestycja w nasz dom, która z pewnością się zwróci.

Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego zazwyczaj nie ma konkretnej daty, lecz warto się do niego zawczasu przygotować. Pozwoli to na efektywne funkcjonowanie instalacji grzewczej w naszym mieszkaniu oraz uniknięcie pewnych awarii.

Przede wszystkim powierzchnia grzejników powinna być dokładnie oczyszczona z kurzu i zanieczyszczeń. Po włączeniu kaloryferów cyrkulacja powietrza powoduje unoszenie kurzu oraz roztoczy, co ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie mieszkańców (zwłaszcza alergików). Dodatkowo zalegający osad utrudnia oddawanie ciepła do pomieszczenia czyniąc instalację mniej efektywną.

Grzejniki należy wyczyścić zarówno od zewnątrz jak i pomiędzy żeberkami, używając w tym celu np. miękkiej szczotki w formie wałka.

Drugą istotną kwestią jest odpowietrzenie kaloryferów. Obecność powietrza w urządzeniu objawia się wydawaniem charakterystycznych dźwięków oraz nierównomiernym nagrzewaniem się. Odpowietrzanie może być automatyczne lub ręczne w zależności od modelu grzejnika.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika?

Najważniejszym parametrem jest moc grzejnika. Od tej wartości zależy, czy urządzenie będzie w stanie pokryć wymagane zapotrzebowanie na ciepło. Wielkość mocy znajdziemy w projekcie instalacji sanitarnych naszego domu. Pamiętajmy, że moc grzejników podawana w sklepowych kartach katalogowych jest dla określonych parametrów tzn. temperatury zasilania/powrotu grzejnika oraz temperatury w pomieszczeniu.

Przed zakupem grzejnika, warto również zapoznać się z dostępnymi rodzajami. Wśród najpopularniejszych typów możemy wyróżnić grzejniki stalowe, żeliwne oraz aluminiowe.

Grzejniki żeliwne spotykane są najczęściej w starszych instalacjach, zasilanych kotłem na paliwo stałe. Są bardzo wytrzymałe, odporne na korozję oraz utrzymują ciepło przez długi czas. Jako wadę natomiast można wymienić ich sporą masę, chropowatą powierzchnię (utrudniająca czyszczenie) oraz długi czas nagrzewania.

Grzejniki aluminiowe są nowocześniejszymi odpowiednikami grzejników żeliwnych. Ich zdecydowaną zaletą jest możliwość płynnej regulacji, dzięki niewielkiej bezwładności cieplnej – szybko nagrzewają się oraz szybko stygną. Dodatkowo są lekkie, dość odporne na korozję oraz mają gładką powierzchnię. Nie zaleca się stosowania grzejników aluminiowych w instalacjach miedzianych.

Grzejniki stalowe również nie utrzymują długo ciepła, co umożliwia płynną regulację. Występują w formie członowej oraz płytowej. Te drugie są mało widoczne, dzięki czemu znajdą zastosowanie dla nowoczesnych wnętrz. Wadą grzejników stalowych jest ich podatność na korodowanie, dlatego mogą być zastosowane jedynie w instalacjach zamkniętych (warto o tym pamiętać, jeśli chcemy zachować 10-letnią gwarancję).

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj lakieru, jakim pokryty jest dany grzejnik. Lakier ten powinien być elastyczny, odporny na korozję oraz nie mieć tendencji do żółknięcia i powstawania odbarwień. Tylko wówczas produkt zachowa estetyczny i atrakcyjny wygląd przez lata użytkowania.

Zapraszamy do kontaktu Kliknij tutaj