Pompy Ciepła

Pompy Ciepła

Pompy ciepła powietrze woda wyznaczają nowe standardy zarówno efektywności energetycznej, niezawodności praz łatwości obsługi.

Zapewnij sobie oraz bliskim komfort cieplny w zimie i przyjemny chłód w lato, zabezpieczając przy tym komfort ciepłej  wody użytkowej.

Teraz w łatwy sposób możesz sterować Pompą Ciepła nie ruszając się z kanapy, dzięki sterowaniu bezprzewodowemu za pomocą sieci WIFI.

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła to inwestycja na lata. Raz ulokowane pieniądze zostaną zrekompensowane szeregiem zalet:

  • Bardzo niskie koszty ogrzewania domu.

  • Uniezależnienie się od stale rosnących cen gazu oraz węgla.

  • Brak konieczności zaopatrywania się w opał oraz składowania go w domu.

  • Efektywne ogrzewanie w zimie oraz chłodzenie w lecie.

  • Ekologiczna technologia = zmniejszenie zużycia paliw kopalnych.

  • Bezobsługowe oraz czyste ogrzewanie, które nie wymaga konserwacji.

  • Bardzo długa żywotność instalacji.

  • Brak konieczności wykonywania przyłącza gazu oraz budowy kotłowni i komina spalinowego.

Pamiętajmy, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania zakupu pompy ciepła jako ekologicznego źródła energii! Skontaktuj się z nami i uzyskaj więcej informacji na temat dofinansowanie do pompy ciepła w 2020 roku.

Z czym najlepiej współpracują pompy ciepła?

Największą sprawność pompa ciepła osiąga, współpracując ze źródłami niskotemperaturowymi, czyli ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym. W takich systemach nawet 40-stopniowa temperatura krążącego czynnika jest wystarczająca, aby móc ogrzać budynek.

Pompy ciepła idealnie współpracują również z panelami fotowoltaicznymi, które zamieniają energię słoneczną na prąd elektryczny. Wytworzona energia może zostać wykorzystana na pokrycie energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompę.

A co z grzejnikami?

Możliwa jest współpraca pompy ciepła z tradycyjnymi grzejnikami (źródła wysokotemperaturowe), jednak podgrzanie czynnika do wyższej temperatury znacząco obniża efektywność pompy. Dodatkowo konieczny będzie zakup grzejników o większych wymiarach, które zdołają pokryć zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu (przy zastosowaniu niższych parametrów zasilania centralnego ogrzewania).

Optymalnym rozwiązaniem jest system mieszany. Polega on na ułożeniu podłogówki w całym domu oraz wpięciu kilku mniejszych grzejników (tzw. drabinkowych) np. w łazience czy kuchni.

Dla kogo pompa ciepła to dobre rozwiązanie?

Pompa ciepła to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania. Jej zakup koniecznie muszą rozważyć inwestorzy, którzy:

  • Cenią sobie innowacyjność oraz nowoczesne technologie,

  • Chcą cieszyć się bezobsługowym oraz czystym ogrzewaniem,

  • Posiadają działkę bez przyłącza gazu,

  • Dbają o środowisko i nie chcą przyczyniać się do wyczerpywania nieodnawialnych źródeł energii,

  • Są właścicielami domu energooszczędnego lub modernizowanego,

  • Chcą płacić niewielkie rachunki za ogrzewanie domu,

  • Chcą ogrzewać dom w okresie zimowym oraz chłodzić go w lecie.

Czy pompa może być jedynym źródłem ciepła w budynku?

Tak, nowoczesne modele pomp ciepła są przystosowane do efektywnej pracy w różnych warunkach – nawet przy temperaturze zewnętrznej -28oC. W przypadku drastycznego spadku temperatury, pompa wyposażona jest grzałkę elektryczną, która dogrzeje pomieszczenie w awaryjnych sytuacjach. Prawidłowo dobrana pompa ciepła jest wystarczająco wydajna, aby stanowić jedyne źródło ciepła w domu.

Kiedy najlepiej podjąć decyzję o zastosowaniu pompy ciepła?

Najlepszym momentem na decyzję jest etap projektu domu. Wtedy mamy możliwość minimalizacji kosztów oraz zaplanowania pomieszczeń pod pompę ciepła (m.in. brak konieczności budowy kotłowni). Jednocześnie możemy dobrać najbardziej kompatybilne z pompą ogrzewanie, czyli np. podłogówkę.

W późniejszych etapach nadal jest możliwe podjęcie takiej decyzji, jednak będzie związane z przeróbkami, dodatkowymi kosztami oraz pójściem na pewne kompromisy.

Pamiętajmy również, że gruntowa pompa ciepła związana jest pracami w ogrodzie, dlatego warto do nich przystąpić, zanim rozpoczniemy aranżację naszej działki.

Najważniejsze pojęcia związane z pompami ciepła

Współczynnik COP

Współczynnik COP to jeden z najbardziej miarodajnych parametrów określających pracę pompy ciepła. Określa stosunek całkowitego ciepła dostarczonego przez urządzenie w stosunku do zużytego prądu. Czyli wskazuje, ile ciepła pompa pobiera z dolnego źródła (gruntu, wody lub powietrza) oraz ile prądu dodatkowo potrzebuje, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie domu na ciepło. Im wyższy współczynnik COP, tym pompa jest bardziej wydajna, a nasze ogrzewanie tańsze. Tutaj należy jednak pamiętać, że wartość COP zależy od warunków pracy urządzenia, czyli m.in. temperatury dolnego źródła ciepła oraz temperatury, jaką zasilamy naszą domową instalację grzewczą.

Dolne źródło ciepła

Jest to miejsce, skąd pompa ciepła pobiera ekologiczną energię. W roli dolnego źródła najczęściej stosowane jest powietrze (zewnętrzne bądź zużyte, usuwane z budynku), grunt oraz wody powierzchniowe i gruntowe. Są to zasoby odnawialne, dzięki którym możemy cieszyć się darmową oraz ekologiczną energią. Jakość i wydajność całego systemu zależą właśnie od dolnego źródła ciepła, czyli od jego temperatury oraz sposobu wykonania instalacji.

Im wyższa temperatura dolnego źródła, tym lepsze osiągi pompy ciepła.

Górne źródło ciepła

Jest to wewnętrzna instalacja grzewcza w budynku, do której pompa ciepła dostarcza ciepło. Im niższa jest temperatura, którą należy dostarczyć do instalacji, tym pompa działa efektywniej i jest bardziej opłacalna. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli np. podłogowym.

System monowalentny

System, w którym pompa ciepła stanowi jedyne, samodzielne źródło ciepła służące do ogrzewania oraz przygotowania c.w.u.

System biwalentny

System, w którym pompa ciepła współpracuje np. z kotłem węglowym lub gazowym. W standardowych warunkach pompa odpowiada za ogrzewanie oraz przygotowanie c.w.u., natomiast w przypadku wyjątkowo niskich temperatur zewnętrznych, funkcja ta przejęta przez kocioł.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła w rzeczywistości nie wytwarza ciepła, lecz jedynie je transportuje. Podstawowe elementy pompy ciepła to parownik (współpracujący z dolnym źródłem ciepła), sprężarka, skraplacz (współpracujący z instalacją ogrzewania w naszym domu – górnym źródłem ciepła) oraz zawór rozprężny. Kluczem do transportu ciepła jest czynnik chłodniczy, krążący w całej instalacji.

Dolne źródło ciepła to wymiennik, czyli rurki z niezamarzającym płynem wewnątrz. Jego temperatura jest niższa od temperatury otoczenia, dlatego z powodzeniem wyciąga” ciepło z powietrza lub gruntu. Uzyskane ciepło zostaje przekazane czynnikowi chłodniczemu, który krąży w pompie ciepła. Dzięki odebranemu ciepłu ciecz zamienia się gaz, który następnie zostaje sprężony przez sprężarkę. Temperatura pary znacznie wzrasta, a wytworzone ciepło zostaje przekazane do górnego źródła ciepła, czyli instalacji wewnętrznej.

Czynnik chłodniczy, który oddał ciepło w skraplaczu, powtarza cały cykl od początku.

Mity o pompach ciepła

Zainteresowanie pompami ciepła nieustannie wzrasta, jednak niektóre kwestie wciąż wydają się owiane tajemnicą. Możliwe, że jest to związane z informacjami dotyczącymi przestarzałych modeli pomp ciepła, które faktycznie miały pewne wady. Wygenerowało to kilka często powtarzających się mitów, które nie mają nic wspólnego z dzisiejszą nowoczesną technologią pomp ciepła.

Pompa ciepła to ogromny koszt

MIT

Koszt zakupu samej pompy wraz z instalacją jest faktycznie wyższy od pozostałych systemów grzewczych, ALE! pamiętajmy o późniejszych nieporównywalnie mniejszych kosztach utrzymania i ogrzewania! Pompa ciepła to koszt jednorazowy, który zostanie zbilansowany niskimi rachunkami. Dodatkowo pompa ciepła nie wymaga wykonania przyłącza gazu ani budowy kotłowni, których koszt również naliczy wliczyć do ceny tradycyjnych systemów grzewczych.

Mała wydajność w zimie

MIT

Nowoczesne pompy ciepła (ze specjalnym modelem sprężarki) zapewniają wysoką wydajność urządzenia w temperaturze nawet –28oC. W przypadku ekstremalnie niskich temperatur (poniżej -28oC) pompa wyposażona jest w awaryjną grzałkę zapewniająca utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. W polskich warunkach takie sytuacje są raczej rzadkością, dlatego koszt pracy grzałki zostanie niezauważony.

Rynek pomp ciepła oferuje również modele, gdzie dolnym źródłem ciepła jest powietrze, a mimo to zasilanie na pompie osiąga temperaturę nawet 80oC.

Pamiętajmy, że pompy ciepła wykorzystywane są na szeroką skalę w krajach skandynawskich o znacznie surowszym klimacie.

W przypadku gruntowej pompy ciepła problem niskiej wydajności nie zachodzi, ponieważ temperatura gruntu pozostaje niezmienna bez względu na porę roku.

Konieczna jest duża działka

MIT

Duża powierzchnia działki wymagana jest tylko w przypadku pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła (zwłaszcza z kolektorem poziomym). Jednak, jeżeli decydujemy się na opcję powietrznej pompy ciepła, obszerny teren wokół domu nie jest konieczny.

Pompy ciepłą są zupełnie nieopłacalne!

NAJWIĘKSZY MIT

Pompa ciepła stanowi duży jednorazowy koszt, jednak jest to inwestycja długofalowa. Raz wydana kwota zwróci się w ciągu kilku lat dzięki niskim rachunkom za ogrzewanie. Szczególnie opłacalne jest połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem niskotemperaturowym np. podłogowym bądź ściennym.

Pompa ciepła jest głośna i uciążliwa

MIT

Starsze modele pomp ciepła faktycznie generowały dość dużo uciążliwego hałasu, jednak obecnie wysoko rozwinięta technologia pozwala na znaczną redukcję dźwięku. Chodzi tutaj przede wszystkim o nowe rozwiązania w budowie sprężarek, dzięki czemu hałas pompy można porównać do hałasu domowej lodówki. Warto pamiętać, że jeśli pompa zostanie zainstalowana i zaizolowana prawidłowo, jej praca jest ledwie zauważalna.

Pompa gruntowa z kolektorem poziomym czy pionowym?

Przed wyborem rozwiązania należy przeanalizować warunki panujące na naszej działce, możliwości finansowe oraz parametry, jakie potrzebujemy osiągnąć. Poniższa tabela przedstawia skrótowe porównanie pompy gruntowej z kolektorem poziomowym oraz pionowym.

 

 

 

Kolektor poziomy

Kolektor pionowy

Konieczna jest duża działka

Wystarczy nawet niewielka powierzchnia działki

Nieduży koszt wykonania instalacji kolektorów

Duży koszt wykonania odwiertów oraz instalacji wymiennika

Instalacja kolektorów wymaga dużych rozkopów na działce

Mało inwazyjne prace ziemne – nie zrujnują trawnika

Energia czerpana jest w większości z energii słonecznej

Stabilna temperatura gruntu na dużej głębokości = niskie koszty eksploatacyjne

Dla gruntów gliniastych

Dla gleby wilgotnej

Głębokość osadzenia wymiennika: 1,5 m

Głębokość osadzenia wymiennika: min. kilkadziesiąt metrów w głąb

 

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompa ciepła gruntowa to dość duża inwestycja z uwagi na cenę montażu kolektora gruntowego, która waha się od 10 do 25 tys. zł w zależności od wielkości wymiennika. Jednak instalacja ta osiąga wysoką wydajność nawet w okresie zimowym (stała temperatura gruntu), dzięki czemu koszty eksploatacyjne są znacznie niższe niż w przypadku pompy powietrznej.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie powietrznej pompy i fotowoltaiki. Energia czerpana ze słońca zamieniana jest na prąd elektryczny, który zostaje wykorzystany do zasilenia pompy powietrznej. Ewentualny nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej możemy oddać do zakładu energetycznego (system opustów) i odebrać, kiedy nasza instalacja jest mniej wydajna (np. w okresie zimowym).

W takim układzie koszt pompy powietrznej i instalacji fotowoltaicznej jest podobny do ceny montażu pompy gruntowej.

Zapraszamy do kontaktu. Kliknij tutaj